مشاور تولید تجهیزات پزشکی

انالیز مدیریت بودجه

آنالیز ABC چیست؟

الیز ABC یا ( Selective Inventory Control) روشی است که بواسطه آن مدیریت موجودی از طریق طبقه بندی محصولات انجام می شود. این طبقه بندی در سه رده بر اساس میزان اهمیت کالا به ترتیب به طبقات A  و  B و C تقسیم می شوند. 
این طبقه بندی شباهت زیادی با قانون “پارتو” دارد بدین معنا که معمولا آن دسته از کالا و اقلامی که در طبقه A قرار میگیرند نزدیک به 80% از سهم ریالی و یا ارزش موجودی کالایی را به خود تخصیص می دهند در حالیکه از نظر حجمی حدود 10%  الی 20% از موجودی انبار را تشکیل می دهند. معمولا” در تحلیل های مربوط به مدیریت موجودی اعم از تحلیل های پایه و تحلیل های فنی، از روش آنالیز ABC استفاده می شود. 
در این روش ابتدا قیمت هر قلم کالا تعیین شده و بر اساس میزان گردش ماهیانه و سالیانه از طریق حاصلضرب ارزش در گردش؛ میزان اهمیت کالا کمی می شود و سپس کالایی که بالاترین ارزش را کسب می نمایند در گروه A قرار می گیرند. در نتیجه بسته به اینکه کالا در کدام طبقه قرار میگیرد، سیاست مدیریت و کنترل موجودی متناسب با آن طبقه نیز اعمال می گردد. بطور مثال کالایی که در طبقه A قرار می گیرد نیاز مند کنترل موجودی آنلاین و دقیق بوده در محل های محافظت شده و مناسب در داخل انبار نگهداری می شوند و پیش بینی هدفگذاری فروش برای این اقلام با حساسیت و دقت بیشتری صورت می پذیرد و دوره های انبارگردانی برای این اقلام کوتاهتر خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره 09120135205 (دکتر امید صفرپور) تماس حاصل نمایید.

performance
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟