مشاور تولید تجهیزات پزشکی

مشاور تولید تجهیزات پزشکی

HS Code یا کد بین المللی کالا چیست؟

HS Code یا کد بین المللی کالا یک سیستم عملکرد استاندارد سازی کنترل شناسایی و طبقه بندی محصولات می باشد که توسط دولت ها با توجه به سیاست های مالیاتی ، قیمت گذاری ، بودجه بندی و اقتصاد طراحی می شوند .
اقدامات تعرفه ای و غیر تعرفه ای مقررات تجارت بین المللی و انواع دیگر از فعالیت های اقتصادی خارجی و همچنین نگهداری از آمار گمرک در این سیستم گنجانده شده است.
در بازرگانی بین المللی تمامی کالاهای تجاری طبق یک استاندارد هماهنگ جهانی دسته بندی شده و در کتاب مقررات صادرات و واردات ایران (تهیه شده توسط دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران ) نیز کالاها در ۲۱ قسمت و ۹۸ فصل در فرمت دو رقمی تا هشت رقمی کدگذاری و بطور سالیانه منتشر و در دسترس عموم قرار می گیرد.
هر کالا دارای یک کد ( شماره تعرفه ) هشت رقمی استاندارد بوده و در تمامی سازمان ها از جمله سازمان امور مالیاتی کشور ، سازمان توسعه تجارت ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت بطور یکسان مورد استفاده قرار می گیرد که گویای مشخصات کالا می باشد.
کد کالای بین المللی مشخص کننده بسیاری از جزئیات کالا می باشد که در بازارهای جهانی خریداران و فروشندگان کالا در فاکتورهای فروش خود کد بین المللی کالا که همان HS – CODE می باشد را در فاکتور های خود ثبت می کنند.
به بیان دیگر HS Code  یک سیستم عملکرد استاندارد سازی کنترل شناسایی و طبقه بندی محصولات می باشد که توسط دولت ها با توجه به سیاست های مالیاتی ، قیمت گذاری ، بودجه بندی و اقتصاد طراحی می شوند .
HS Code  یک سامانه ی بین المللی است که توسط WTO به اجرا درآمده است .
در این سامانه تمام کالا بر اساس یک کد ۸ یا ۱۰ رقمی در کشور ها طبقه بندی شده که ۴ یا ۶ رقم اول بین کشور های عضو مشترک است و ۲ یا ۴ رقم بعدی بر اساس فضای طبقه بندی کالای ها کشور متفاوت می تواند باشد .
از آنجایی که این تعرفه تا ۶ رقم اول از سمت چپ در بین کشورها مشترک است لذا می تواند در مکاتبات و مبادلات تجاری استاندارد خوبی برای تشخیص کالا باشد.
دو رقم اول HS مربوط به فصل مربوطه است. دو رقم دوم سر دسته را نشان می دهد و دو رقم سوم زیر دسته را نمایش می دهد. به عنوان مثال کد hs 1006.30 نشان دهنده فصل ۱۰ (غله) سر دسته ۰۶ (برنج) و زیر دسته ۳۰ )برنج نيمه سفيدشده(Semi milled Rice) يا برنج كامل سفيد شدهWholly) (milled Rice حتي صيقلي يا براق شده) ۱( است.
مثال : ساختار طبقه بندی و تعرفه برنج Rice Hs code

hs

HS Code یا کد بین المللی کالا چیست؟

به همین دلیل اقدامات تعرفه ای و غیر تعرفه ای مقررات تجارت بین المللی و انواع دیگر از فعالیت های اقتصادی خارجی و همچنین نگهداری از آمار گمرک در این سیستم گنجانده شده است.
معمولاً کد کالا در پروفورم و فاکتور می آید. گرچه قید نام کالا کفایت می کند و درج کد الزامی نیست.
صادر کننده ( و یا فروشنده کالا ) موظف به تعریف کد گمرکی از محصول می باشد و در صورتی که HS کد کالا اشتباه تعریف شود (چه به صورت عمدی و چه به صورت سهوی) در هر صورت قوانین و مقررات گمرکی را نقض کرده که منجر به مجازات های اداری از نرخ ۵۰٪ تا ۲۰۰٪ از ارزش گمرکی کالا خواهد شد، زیرا کد بین المللی کالا تعیین کننده حقوق ورودی کالا و تعیین کننده لزوم یا عدم لزوم مجوز واردات از سازمان های دولتی می باشد که با تعریف اشتباه این کد عواقب سنگینی خواهد داشت که بر عهده صاحب کالا یا همان خریدار کالا می باشد.

ساختار تعرفه کالا یا HS کد:

مثال تعرفه آناناس و سیب:

hs

تعرفه سیب در صادرات و واردات کالا APPLE HS

hs

تعرفه آناناس در واردات و صادرات کالا pineapple hs

کاربرد HS

تا سال ۲۰۱۵ ، ۱۸۰ کشور به استفاده از HS در ساختار طبقه بندی صادرات کالا و واردات کالا در گمرکات خود پیوسته اند. کد تعرفه hs در گمرکات دنیا برای انجام تشریفات گمرکی، بنگاه های متولی آمار و اطلاعات تجاری، سایر نهادهای دولتی فعال در امر تجارت برای امور نظارت و کنترل صادرات کالا و واردات کالا مورد استفاده قرار میگیرد: برخی کاربردهای تعرفه کالا hs عبارتند از:
⦁ تعرفه های گمرکی
⦁ جمع آوری اطلاعات و آماری تجارت بین المللی
⦁ قوانین مبدا (rule of origins)
⦁ جمع آوری مالیات داخلی
⦁ استفاده از این تعرفه های کالای در مذاکرات تجاری و تعرفه های ترجیهی
⦁ تعرفه های مربوط به حمل و نقل کالا
⦁ طبقه بندی کالاهای خطرناک، نیاز به قرنطینه، بهداشتی و …
⦁ کمک به مدیریت ریسک در تشریفات گرمی

چگونه شماره تعرفه HS code کالا را پیدا کنیم ؟

جهت پیدا کردن HS کالا مراحل زیر را انجام دهید
⦁ وارد سایت  ⦁ irancode.ir شوید
⦁ در قسمت پایین صفحه روی ( درختواره ایرانکد ) کلید کنید
⦁ در صفحه جدیدی که برای شما باز شده است روی ( تب درخت واره های بین المللی ) کلید کنید
⦁ در این قسمت شما طبقه بندی HS را مشاهده میکنید

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با شماره 09120135205 (دکتر امید صفرپور) تماس حاصل نمایید.

تماس با مشاور تولید تجهیزات پزشکی
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟